Dlaczego ‚Ferragosto’ obchodzimy 15 sierpnia?

W poniedziałek 15 sierpnia Włosi będą świętować Ferragosto. Jest to stare pogańskie święto, które obchodzono na zakończenie zbiorów, czyli takie nasze polskie dożynki. Obchodzono je we wrześniu ale cesarz August przeniósł je na sierpień. Nazwa miesiąca sierpnia pochodzi od imienia tego cesarza. A co oznacza nazwa Ferragosto? Pochodzi z łaciny i brzmi Fériæ Augústi, a oznacza tyle co „wakacje Augusta”.

8c97f324-ec88-4a02-8016-130dab27b1c6.file

Gaius Octavius Thurinus, po adopcji Gaius Iulius Caesar Octavianus
(Gajusz Juliusz Cezar Oktawian)
ur. 23 września 63 roku p.n.e. w Rzymie, zm. 19 sierpnia 14 roku n.e. w Noli
pierwszy cesarz rzymski

Włosi traktują to święto z namaszczeniem. Co prawda to już nie czasy, kiedy kościoły zapełniały się tego dnia po brzegi. Nadal jednak jest dniem wyczekiwanym. Wszyscy wyjeżdżają z miasto nad wodę, na plaże. Magia tego święta ukazuje się dopiero wieczorem, kiedy to można podziwiać oświetlone barki i pokazy fajerwerków. Feta trwa do białego rana i co ciekawe, Włosi składają sobie nawet życzenia w ten dzień…Buon Ferragosto!

frasi-di-buon-ferragosto-per-parenti-e-amici_389135

Dlaczego Ferragosto obchodzimy 15 sierpnia?
Mieszkańcy Włoch nauczyli się dość sprawnie godzić ze sobą święta pogańskie z chrześcijańskimi. Skoro starożytni mieszkańcy Rzymu (tu Rzym jako państwo) dziękowali bogom za obfite plony a chrześcijanie dziękowali za to Bogu i Maryi to naturalnym było aby te święta niejako połączyć ze sobą. A 15 sierpnia wypada katolickie święto l’Assunzione della Beata Vergine, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Katolicy wierzą, że Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba z ciałem i duszą po zakończeniu jej ziemskiego żywota. W teologii katolickiej uważa się, że mocą Boga została „wzięta do nieba”.

Guido-Reni-Assumption-of-Mary

‚Assunzione di Maria’, 1642, Guido Reni

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Dlaczego ‚Ferragosto’ obchodzimy 15 sierpnia?

  1. Dobrze się ciebie czyta, Giacomo 🙂 I zawsze można wiedzę uzupełnić… Widać, że Italia to twoje drugie miejsce na ziemi…👍 Moje też…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s