Czy we Włoszech obchodzi się Mikołajki? Uwaga: KONKURS(y)!

Dziś otwieramy okienko w blogowym kalendarzu adwentowym z numerkiem 6. W ramach akcji „Blogowanie pod Jemiołą” zapraszam Was dziś na mój wpis.  

Mikołajki to polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Wiecie, że do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy? Kościół zniósł jednak formalnie to święto w 1969 r.

Mikołaj z Miry, święty Mikołaj znany również, jako Mikołaj z Bari, jest katolickim i prawosławnym świętym. Najprawdopodobniej żył na przełomie III i IV w. i był biskupem Miry w Licji. Według legendy, zmarł 6 grudnia. Jego największe sanktuarium znajduje się w znanym Polakom mieście, a mianowicie w Bari. Pochodziła stąd królowa Bona, żona króla Zygmunta I Starego. Obecnie, postać wykorzystywana jest w masowej kulturze w związku ze świętami Bożego Narodzenia.

baner-pionowy-na-blog-160x600

Tradycyjnie 6 grudnia, dzieci w całej Polsce znajdują pod poduszką, w skarpecie lub w buciku smakołyk albo rózgę. W zależności od tego czy w ostatnim roku były grzeczne czy też nie. To taka polska mikołajkowa tradycja. A jak to jest we Włoszech? Czy włoskie dzieci również cieszą się ze smakołyka i boją się rózgi?

We Włoszech nie obchodzi się Mikołajek tak jak w Polsce. Ba! W ogóle się ich nie obchodzi. Więc kto przynosi dzieciom prezenty, jeśli nie św. Mikołaj? Jest nią wróżka o wyglądzie wiedźmy i nazywa się Befana. We włoskiej tradycji przychodzi ona do dzieci w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Pochodzenie jej imienia ma przypuszczalnie związek epifanią, czyli aktem Objawienia Pańskiego.

Befana to staruszka z długim, brzydkim nosem. Jest ubrana w brudne łachmany, a na głowie ma chustkę. Typowy wygląd starowinki. Ale niech nie zwiedzie Was jej wygląd, bo to kobieta, która doskonale radzi sobie z lataniem na miotle. Dzieci pozostawiają dla niej na stole mandarynki, pomarańcze a nawet kieliszek wina. W zamian, jeśli dzieci były grzeczne, mogą liczyć na słodkości, orzechy i inne prezenty. Biada jednak tym, które w ostatnim roku były niegrzeczne. Na nie czeka niestety węgiel, cebula lub czosnek. W dzisiejszych czasach prawdziwy węgiel Befana zastępuje specjalnym produktem przygotowanym z cukru pofarbowanego na czarno.

Tak reagują dzieci, które nie dostały słodkości od Befany 😉

Skąd wzięła się we włoskiej tradycji Befana rozdająca prezenty? Legenda mówi, że Trzej Królowie, którzy chodzili od miasta do miasta głosząc nowinę o narodzeniu Zbawiciela, dostali dach nad głową u pewnej staruszki. Kiedy Mędrcy wyruszyli w dalszą podróż, staruszka postanowiła dołączyć do nich w ostatniej chwili. Chciała jednak dokończyć domowe obowiązki i dołączyć później. Niestety, nie była stanie odnaleźć drogi, jaką obrali Trzej Królowie i jak nie trudno się domyślić, zgubiła się ponieważ Gwiazda Betlejemska jak na złość, przestała świecić. Od tego momentu, Befana chodzi od domu do domu, w którym są dzieci i na wszelki wypadek obdarowuje je, gdyby w którymś z nich był Jezus.

Każdego roku 6 stycznia, który jest dniem wolnym od pracy, na rzymskim Piazza Navona odbywa się święto „Befana” (Festa Nazionale della Befana). Znajdziemy tam stragany, na których kupimy lalki-wiedźmy na miotle, skarpety na prezenty i ozdoby świąteczne. Organizowane są festyny, gry i zabawy. Z pewnością usłyszymy wtedy też piosenkę ku czci Befany (Canzone Della Befana) Zapraszam także do wzięcia udziału w świątecznym konkursie zorganizowanym przez naszą grupę blogerów

KONKURS!!!

Każdy z nas będąc dzieckiem, pisał listy do św. Mikołaja. Może nawet dziś  wielu z nas jeszcze to robi. Zapraszam do udziału w konkursie „List do Befany„. Napiszcie list i wyślijcie go e-mailem (italia-nel-cuore@outlook.com), a w tytule wpiszcie „List do Befany”. Kreatywność mile widziana. Długość listu? Dowolna. Nie ograniczajcie się. Mile widziane listy w języku włoskim, ale nie jest to warunek.

Nagroda:

Boccaccio

Regulamin konkursu:
1. Zapraszam do polubienia mojego fanpage’a na Facebooku.
2. Zadaniem konkursowym jest napisanie listu do Befany w języku polskim lub włoskim i wysłanie go na adres e-mail: italia-nel-cuore@outlook.com
3. Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest autor niniejszego bloga.
4. Konkurs trwa od dzisiaj (6 grudnia) do piątku 23 grudnia do godziny 23:59.
5. Nagroda zostanie przyznana przez organizatora konkursu.
6. Nagrodą w konkursie jest książka: „Giovanni Boccaccio, Decameron, novelle scelte – Letture Graduate ELI, Livello 1″.
7. Wynik konkursu zostanie opublikowany 24 grudnia 2016 r. pod regulaminem konkursu.
8. Autor zwycięskiego listu zostanie poproszony o podanie adresu na który będzie przesłana nagroda.
9. Nagroda zostanie wysłana po 27 grudnia 2016 r. na adres wskazany przez zwycięzcę.

WYNIKI KONKURSU!!!

Wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękuję za udział w pierwszym konkursie organizowanym przez blog italia-nel-cuore. Wasze prace były naprawdę piękne i chwytały za serce. Pocieszające jest to, że umiejętność pisania listów nie zanikła w Narodzie 🙂 Niestety zwycięzca może być tylko jeden. Ogłaszam zatem wszem i wobec, że zwycięzcą konkursu i nowym właścicielem „Dekamerona” jest…

Marzena Madalska-Piątek

ale…postanowiłem wyróżnić dodatkowo trzy prace następujących osób (kolejność przypadkowa):

Katarzyna Białogłowska
Dorota Piechota
Kacper

Wyróżnione osoby otrzymają nagrody-niespodzianki, które mam nadzieję przydadzą się w dalszej nauce języka włoskiego.

Bardzo proszę wyżej wymienione osoby o maile z adresami, na które prześlę nagrody.

GRATULUJĘ!

PS. Niebawem kolejny konkurs. Śledźcie blog, a na pewno nie przegapicie 🙂

—————————————————————————

Gdyby jednak ktoś chciał napisać list do prawdziwej Befany, podaję adres:
Casa Della Befana,
Casella Postale Perta
61049 Urbania (PU)


PS. Befana czeka na Wasze komentarze pod wpisem. W przeciwnym razie, każdy z Was dostanie po kawałku węgla. 😉

Zapraszam także do udziału w świątecznym konkursie zorganizowanym przez naszą grupę blogową Blogi językowo-kulturowe. Szczegóły konkursu znajdziecie we wpisie na grupowym blogu Konkurs – Blogowanie pod jemiołą.

Koniecznie zajrzyjcie też do wcześniejszych  jemiołowych wpisów. Klikając na zdjęcie blogera, otworzy się przed Wami jedyny w swoim rodzaju świąteczny wpis.

Image Map

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

14 myśli w temacie “Czy we Włoszech obchodzi się Mikołajki? Uwaga: KONKURS(y)!

 1. Droga Befano przyszła już noc,
  czekam więc na prezentów stos.
  Święta mają magiczną moc,
  chciałbym zobaczyć Twój siwy włos.
  Niestety taki jest już Twój los,
  że masz bardzo długi nos!
  Będę czekał całą noc
  i nie schowam się pod koc!

  Maks, lat 6

  Polubienie

 2. Świetna tradycja. Przynajmniej nie propaguje kupowania setki drogich prezentów i dzieci cieszą się ze smakołyków 🙂

  Polubienie

 3. O istnieniu Befany rozdającej prezenty wiedziałam, natomiast dobrym pytaniem jest skąd się w ogóle wzięła ona we włoskiej tradycji. Dzięki postowi przynajmniej się dowiedziałam,a to dość ciekawa legenda 😉
  W takim razie dzieci powinny się cieszyć, że kiedyś zgubiła ona drogę podążając za Trzema Królami! Swoją drogą tak mi szkoda tych dzieci z filmiku, biedactwa, jak tak można niefajnie żartować… 😀

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s