Rok 2016 we Włoszech w pigułce…kalendarz 2017 – wersja pdf (konkurs)

http://kresy24.pl/wp-content/uploads/2015/03/stary_nowy_rok.jpgZa kilka dni zakończy się 2016 rok. W Polsce 2016 r. ogłoszono rokiem Henryka Sienkiewicza (w 100. rocznicę śmierci oraz 170. rocznicę urodzin), rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, rokiem Feliksa Nowowiejskiego (w 70. rocznicę śmierci) oraz rokiem Cichociemnych.

Co działo się we Włoszech w 2016 r.? 13 lutego Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo wygrywa zespół Stadio piosenką „Un giorno mi dirai„. Grupa nie zdecydowała się wziąć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Do Sztokholmu pojechała Francesca Michielin z piosenką „Nessun grado di separazione„. Francesca zajęła drugie miejsce w Sanremo i 16. miejsce na Eurowizji.

W dniu 19 lutego pożegnaliśmy Umberto Eco, semiologa, filozofa, bibliofila i mediewistę, powieściopisarza, autora felietonów i esejów w jednej osobie. Świat piłkarski 3 kwietnia pożegnał trenera Cesarego Maldiniego. 16 września zmarł były premier (1993-1994) i prezydent Republiki Włoskiej w latach 1999-2006 Carlo Azeglio Ciampi. 13 października odszedł włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor i noblista Dario Fo.

pisarzeW sierpniu świat obiegła tragiczna informacja o trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech. 24 sierpnia zatrzęsła się ziemia o sile 6,0 stopni w skali Richtera w regionach Umbria, Lacjum i Marche. Zginęło ok. 300 osób, ponad 400 zostało rannych, a przeszło 2500 osób pozostało bez dachu nad głową. Najbardziej poszkodowane miasta to Accumolo, Posta, Arquata del Tronto i Amatrice. Dzień 27 sierpnia ogłoszono dniem żałoby narodowej.

„Trzęsienie ziemi” nie ominęło włoskiej polityki. W grudniu Włosi decydowali o zmianach ustrojowych jakie zaproponował gabinet premiera Matteo Renziego. Po odrzuceniu większością głosów proponowanych zmian, 7 grudnia 2016 r. Matteo Renzi podał się do dymisji. Formalnie swoje urzędowanie zakończył 12 grudnia. Prezydent Sergio Mattarella powołał na urząd premiera Paolo Gentiloniego, który do tej pory był szefem włoskiego MSZ.

politici

new-year-1877682_1920

Wkraczamy w nowy 2017 rok, pełni nadziei na lepszą przyszłość, bez kataklizmów i kryzysów politycznych we Włoszech, w Polsce i na świecie.

Na nowy rok mam dla Was małą niespodziankę. Kalendarz 2017. Jest gotowy do druku w formacie A4. Kalendarz jest w wersji polsko-włoskiej. Nazwy miesięcy i dni tygodnia są po polsku i po włosku. Każdy miesiąc to nowe zdjęcie rzymskich zabytków.

kalendarz 2017 (wersja pdf, do druku)

15578526_950600275071725_8824518166898145929_n

KONKURS!!!

Jeśli ktoś z Was chciałby dostać kalendarz w wersji drukowanej, wystarczy w komentarzu dokończyć zdanie „Chciałbym/chciałabym mieć ten kalendarz ponieważ…”. Spośród nadesłanych komentarzy wybiorę 3 moim zdaniem najciekawsze i zwycięzców obdaruję kalendarzem w wersji drukowanej.

Regulamin konkursu:
1.  Zapraszam do polubienia mojego fanpage’a na Facebooku.
2. Zadaniem konkursowym jest dokończyć zdanie „Chciałbym/chciałabym mieć ten kalendarz ponieważ…” i napisać je w komentarzu tego posta
3.  Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest autor niniejszego bloga.
4. Konkurs trwa od dzisiaj (29 grudnia 2016 r.) do czwartku 5 stycznia 2017 r. do godziny 23:59.
5.  Nagroda zostanie przyznana przez organizatora konkursu.
6.  Nagrodą w konkursie jest „kalendarz 2017 – calendario 2017” wersja papierowa
7.  Wynik konkursu zostanie opublikowany 6 stycznia 2017 r. pod regulaminem konkursu.
8.  Autor zwycięskiego komentarza zostanie poproszony o podanie adresu na który będzie przesłana nagroda.
9.  Nagroda zostanie wysłana po 9 stycznia 2017 r. na adres wskazany przez zwycięzcę.

WYNIKI KONKURSU:

MAJA K.
MAYA
MARZENA PIĄTEK

Zapisz

Reklamy

6 uwag do wpisu “Rok 2016 we Włoszech w pigułce…kalendarz 2017 – wersja pdf (konkurs)

 1. Chciałabym otrzymać ten kalendarz, aby:

  # każdego dnia przypominać sobie, po co uczę się języka włoskiego;
  # każdego dnia przenosić się dzięki niemu do Włoch i dowiadywać się więcej na temat miejsca, którego zdjęcie jest pokazane, a jeśli jest możliwość zwiedzić je wirtualnie;
  # żyć na co dzień językiem włoskim, kulturą włoską;
  # poczuć, jak siedzę na Hiszpańskich Schodach; co widzę, gdy stoję przed fontanną di Trevi; co czuję, gdy dotykam Koloseum…

  I ostatnie, ale równie ważne-ponieważ w tym roku zamierzam podskoczyć poziom (lub półtora poziomu) wyżej w mojej nauce włoskiego. Żeby to zrobić, będę pracować jak do tej pory, uczciwie dzień po dniu przerabiać kolejne materiały, łapiąc oddech przy piosenkach, serialach i czasopismach, nie zaniedbując Broń Boże rodziny ani pracy jako nauczyciela francuskiego, a czerpiąc prawdziwą przyjemność z uczenia się tego, co jako dorosła kobieta chcę:)

  Polubienie

 2. Perche ogni giorno del nuovo anno vorrei studiare italiano, ascoltare in italiano, leggere i libri italiani, sorridere un modo italiano e amare con la passione italiana:)!!

  Polubienie

 3. … jest piękny i na pewno świetnie zdobiłby moje mieszkanie. Przy okazji może zachęciłby do nauki języka włoskiego i odwiedzenia Włoch, bo to jeden z niewielu krajów w Europie, w których nie miałem przyjemności być.
  Myślę, że nagrodę powinny jednak wygrać osoby, które już uczą się tego pięknego języka. Jeśli nie wygram, wydrukuję sobie (jak tylko naprawię drukarkę).
  Pozdrawiam autora i wszystkich czytelników bloga 🙂

  Polubienie

 4. Chciałabym mieć ten kalendarz, ponieważ matura (również z włoskiego) zbliża się wielkimi krokami, a to byłby świetny element motywacyjny, mobilizujący i przypominający o kurczącym się czasie! Przyjemnie byłoby skreślać kolejne dni spędzone z językiem włoskim ❤

  i te zdjęcia.. achh. 😀

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s