Antyczne walentynki, czyli Luperkalia.

14 lutego świat cywilizacji zachodniej obchodził dzień zakochanych, czyli popularne walentynki. Pierwowzorem tego święta prawdopodobnie są Luperkalia, czyli dawne rzymskie święto religijne, które ustanowił Euandros (Ewander gr. Εὔανδρος Euandros, łac. Evander, Euander). Euandros był synem Hermesa i Karmenty lub Echemosa i Timandry. To on założył osadę zwaną Pallantium lub Palatium (Palatyn) w miejscu gdzie miało powstać Wieczne Miast, czyli Rzym. Obchodzone były 15 lutego.

faunFaun

Luperkalia to święto poświęcone pierwotnie Faunowi Luperkusowi, który w italskiej mitologii był wilczym bóstwem, opiekunem pasterzy, którzy chronili swoje stada przed wilkami. Jego siedzibą była jaskinia Luperkal, z którą związana jest legenda o bliźniakach Remusie i Romulusie. To właśnie w niej, wilczyca miała wykarmić i wychować braci.

lupaWilczyca Kapitolińska

Uroczystości związane z Luperkaliami obchodzono w jaskini. Składano ofiary z psa, kozy i kozła. „Kapłan znaczył krwią czoła wszystkich uczestników uroczystości. Ślady zmywano wełną namoczoną w mleku. W tym czasie osoba, której usuwano ślady obrzędu, musiała wybuchnąć śmiechem.*” Kapłani odziani w owe kozie skóry, chodzili wokół wzgórza Palatynu i uderzali przechodniów rzemieniami, które zrobione były z wcześniej zabitych w ofierze zwierząt. Uderzenie bezdzietnej kobiety miało gwarantować płodność, innych zaś uderzenie rzemieniami oczyszczało (powiedzielibyśmy dzisiaj) z grzechów.

Luperkalia zniósł papież Gelazy I, ustanawiając w ich miejsce Święto Oczyszczenia Maryi, (dziś jest to  Święto Ofiarowania Pańskiego).

Ciekawym jest to, że „prawdopodobnie od słowa lupus, czyli wilk, pochodzą Luperkalia. Ale uwaga, łacińska lupa po łacinie to nie tylko wilczyca, ale i słowo prostytutka. Stąd lupanar, czyli przestarzałe określenie domu publicznego*.”

 

* cytaty pochodzą z artykułu z serwisu Wici.Info
źródło zdjęć: internet

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Antyczne walentynki, czyli Luperkalia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s